הצד הרע של זכייה בלוטו

הגרלת הלוטו היא חלום נחשק של מגוון אנשים בארץ ובעולם. פרסום תוצאות הגרלת הלוטו מתרחש מדי שבוע וזהו רגע שבו רבים מחסירים פעימה. המציאות מוכיחה שוב ושוב שהגורל והמזל לעיתים מתדפקים על הדלת ומשנים את החיים מין הקצה אל הקצה. זכייה בלוטו היא בשורה הטומנת בחובה הבטחה לשיפור משמעותי בחייהם של הזוכים, אך עם זאת ההיסטוריה מדווחת על אנשים שהתעשרו בין רגע ותוך זמן קצר איבדו כמעט הכול. לכן, עם קניית כרטיס מזל, חשוב לקנות גם ידע ולהתכונן היטב ליום שאחרי.

הפרס הגדול בתולדות ישראל: זוכה יחיד ב-80 מיליון שקלים בלוטו

למה הגרלת הלוטו יכולה להיות מסוכנת?

היתרונות של זכייה בלוטו ובסכום כסף גדול ברורים. בכוחן לאפשר חיים של רווחה משמעותית, עצמאות כלכלית, מעשי חסד ועוד. רוב האנשים יכולים לראות בה תרומה לחייהם ולחיי המשפחה. יחד עם זאת יש גם את הצד הרע של זכייה בלוטו והכנסה גדולה פתאומית. זכייה בלוטו יכולה להביא למגמות ולתופעות שיכולות להשפיע באופן שלילי על חיי האדם ועל אופיו. בסופו של דבר, כולם רוצים להיות בין זוכי הגרלת הלוטו ועובדה היא שאנשים מנסים את מזלם שוב ושוב ומאמינים בכוחה ובהשפעתה החיובית והנרחבת של ההגרלה, אך חשוב להיות מודעים לאתגרים הניצבים בפני הזוכים בלוטו.

פגיעה בקשרים אישיים

אנשים בקרבת הזוכה עשויים להרגיש קנאה ורצון לקחת חלק בכספי הזכייה. בפרט ובמידה והזוכה מציע במפתיע אורח חיים מתירני ובזבזני. דבר זה יכול ליצור מתח וקנאה כלפיו, כאשר אנשים בקרבת הזוכה ויירצו לייצר מציאות דומה לעצמם. ייתכן כי אנשים בקרבת הזוכה יתעקשו להערים דרישות משפטיות על הזוכה כדי ליטול חלק בזכייה. הזכייה עשויה להוביל לסכסוך משפטי שיכול לגרום לתקופת מתח ומחלוקת.

בזבזנות

התחושה של "יש לי הרבה כסף" עשויהה לגרום לזוכה לבזבוז יתר על ידי רכישת פריטים יוקרתיים והוצאות אקסטרווגנטיות שאולי לא נדרשות באמת. זה יכול לכלול רכישת מכונית יקרה, נסיעות ליעדים יוקרתיים, או רכישת פריטי יוקרה כמו תכשיטים יקרים, שעונים ועוד. ייתכן והזוכה בלוטו יחווה לחץ חברתי למתן "גב כלכלי" לידידים ובני משפחה לשיפוצים של נכסים שברשותם, רכישות יוקרתיות, מתנות וכיוצא באלו – הוצאות ללא תמורה ריאלית.

התנהלות כלכלית

זכייה בסכומים גדולים יכולה לגרום לזוכה להתנהל ללא תוכנית כלכלית מסודרת ולהשאר לפתע עם מעט כסף בידיים. חשוב להבין: כסף אשר לא מנוהל נכון – סופו להיגמר. גם כאשר סכום הזכייה בהגרלת הלוטו גדול, אם הוא לא ינותב באופן יעיל הוא פשוט יתבזבז. ההון הפתאומי עשוי לגרום לאנשים לרכוש כל העולה על רוחם, להעלות באופן ניכר את רמת חייהם, לגור בדירות פאר, לתרום הרבה כסף בלי חשבון, לצאת למסעי קניות חסרי בקרה ולחופשות ארוכות ומפנקות, פשוט כי יש. זכייה בלוטו היא הזדמנות ייחודית, ולכן חשוב לסגל תחושת אחריות כלכלית ולבחון דרכי השקעה וניצול של כספי הזכייה, לדוג' – פקדונות בנקאיות, אשר מבטיחים שהכסף יסב תשואה מסוימת בכל שנה, או השקעה מדודה בניירות ערך באמצעות יועץ מוסמך לשוק ההון. אפיק נוסף יכול להיות נדל"ן או ניתוב חלק מכספי הזכייה להשקעה בעסק קטן, שתמיד חלמתם ליטול בו חלק.

תחושת ריקנות

זכייה בלוטו עשויה להוביל לתחושת ריקנות במקרים מסוימים. אף על פי שהתחושה הכללית של אנשים ברוב המקרים היא שהזכייה בסכומים גדולים תביא לאושר ושוב בחיים, ייתכן כי ישנם אנשים שיתחילו להתמודד עם תחושות ריקנות או עם שאלות אישיות כשהם פוגשים בשינויים כה פתאומיים וגדולים בחייהם. חשוב להבין שזכייה בסכום גדול בלוטו לא מספקת באופן אוטומטי את האושר או משמעות החיים. הכסף יכול להקל על חלק מהמכשולים הכלכליים, אך הוא לא יכול לפתור את כל האתגרים האישיים והרוחניים. כאשר אדם זוכה בלוטו וחייו משתנים באופן פתאומי, ייתכן שיתקשה להתרגל למציאות החדשה ולזהות את ערכיו ותכניו בצורה חדשה. הוא עשוי להתמודד עם לחץ חברתי, משפטי, ופרסונלי, וזו תקופה שבה יכולה להתפתח תחושת ריקנות או אי-וודאות. כדי להקל על תחושות כאלו, חשוב לקחת צעדים פעוטים ובינוניים, כמו לקבוע מטרות חד-משמעיות ולבנות תכנית בהתאם לסולם הערכים שלכם. ניתן גם להיעזר בייעוץ פסיכולוגי או מקצועי לתמיכה בהתמודדות עם שינוי פתאומי כזה.

התמכרויות

לפני הכל – הזוכה בפרס הראשון בלוטו עלול להתמכר להציע את עצמו כאדם מצליח, רב זכויות ורב מעלה, בדמות "לארג'יות" בסביבתו וחזות יוקרתית בלבוש ובחפצים. ההצלחה בהגרלת הלוטו והזכייה בסכום גדול עלולה לדחוף את הזוכה למשחקי מזל נוספים, קזינואים, הימורי ספורט ודומיהם בהם ינסה לשחזר את ההצלחה שחווה ואת תחושת ההיי המלווה בזכייה גדולה. העושר שהגיע בקלות עלול לפתח אמונה שאם זה הצליח פעם אחת, אין סיבה שזה לא יצליח שוב.

שיבוש שיקול הדעת

האפשרות לחיות בלי לחשב לעומק כלכלית כל צעד, מפחיתה מהמיומנות החשובה של התנהלות כלכלית נבונה. חיים ברמת חיים גבוהה מטשטשים את הבקרה הפנימית על ההוצאות השוטפות ויש להם מעין השפעה "מרדימה" על שיקול הדעת, כי "כבר לא צריך לצאת לעבוד"ו-"לא צריך לבדוק כמה כסף יש בחשבון". כאשר מדובר בסדר גודל של מיליונים, אנשים מתקשים לאמוד ולהעריך את ממונם וחיים בתודעה של "יש",. מפסיקים לנטר ולפקח על כל הוצאה או כל רכישה, עד שיום אחד מתעוררים לגלות שהכסף פשוט אזל וכבר לא נשאר זכר לכספי הזכייה.

 

ללא צל של ספק, זכייה בלוטו היא אירוע משנה חיים. עשו הכל כדי ששינוי זה יהיה רק לטובה.

הצד הרע של זכייה בלוטו - שאלות נפוצות

  • פגיעה בקשרים – קרובים רחוקים עלולים לבקש כסף מהזוכה וליצור מתחים וקנאה. גם חברים קרובים עלולים לקנא.
  • בזבוז כספי מהיר – אנשים שלא הורגלו לסכומי כסף גדולים עלולים לבזבז במהירות מבלי לחשוב על העתיד.
  • תחושת ריקנות – לאחר שמממשים את כל החלומות באמצעות הכסף, יכולה להגיע תחושת ריקנות וחוסר משמעות.
  • התמכרויות – כסף רב מאפשר גישה להנאות יקרות כמו הימורים, סמים ואלכוהול שאליהם אנשים עלולים להתמכר.
  • תביעות וסחיטות – אנשים המקורבים לבעל הזכייה עלולים לנסות "לחלוב" את הזוכה באמצעים שונים.

חשוב לקבל יעוץ מקצועי איך לנהל את הזכייה בחוכמה, להימנע מהוצאות מיותרות ולהמשיך לחיות בצניעות יחסית. זכייה בהימורים היא ברכה רק אם יודעים לנהל אותה נכון.

1. פנה ליועץ פיננסי או רואה חשבון בעל ניסיון בתחום. היועץ יוכל לסייע בבניית תוכנית פיננסית כוללת הכוללת חיסכון והשקעה של הכסף.

2. מצא עורך דין המתמחה בדיני מסים שיוכל לייעץ לך כיצד לשלם את המיסים החלים על הזכייה באופן חוקי ויעיל.

3. שכור מנהל חשבונות שיוכל לסייע בניהול השוטף של התשלומים וההכנסות שינבעו מהזכייה.

4. שקול להצטרף לקבוצות תמיכה ופורומים באינטרנט של זוכי לוטו להחלפת ניסיון ועצות בין זוכים אחרים.

5. אל תחשוף בפומבי את סכום הזכייה המדויק כדי להימנע מפניות לא רצויות לתרומות או הלוואות.

נגישות